"Hz. Fatma 'nın Eli" her derde deva tılsım
 
Andaolu'dan Hindistan'a kadar "Fatma'nın Eli" kişiyi kötülüklerden koruduğuna, şans ve bereket getirdiğine ve onlara sabır ve sadakat erdemleri verdiğine inanılan bu tılsım, genelde Fata'nın Eli diye bilinse de, Araplar arasında 'Hamse Eli', Hindu'lar 'Humsa Eli', Museviler ise 'Hameş Eli' veya 'Miryam'ın Eli' adını vermişlerdir. Bazı kültürlerde yukarıya dönük, bazı kültürlerde aşağıya dönük el şeklinde bulunmaktadır.
 
Efsaneye göre, Hz.Fatma bir gün helva kavururken, eşi Hz. Ali'yi genç ve güzel bir odalıkla görür ve pişen helvaya elini daldırır ancak hiç bir şey olmaz, helvayı böyle kavurmayı devam eder. O günden sonra elinin kutsallığına, gücüne adeta yenilmezliğine inanılır. Her güçlük, he dert, tasa  adeta onun eliyle aşılacaktır. İslam ve Musevilik'te yer alan bu ortak sembolün, günümüzde hala gücüne inanılmakta.
 
Hz. Muhammed ve Hz. Hatice'nin en küçük kızı olan Hz. Fatma,  çok küçük yaşlarında annesini kaybettiği ve üç ablası da evli oldukları için  Müslümanlığı yaymak için babasının yanında onun en büyük yardımcısı olmsı ona "babasının annesi" lakabını kazandırdı. 
 
 Hz. Fatma'ya dair Tevfik Ebu İlm'in İnsan Yayınları tarafından yayımlanan "Hz. Fatıma" kitabında şu tanımlar dikkat çekiyor:"Kırmızıya çalar beyaz bir ten, siyah ve uzun saçlar. Kemal ve güzelliğin en üstün örneği idi. Arap yarımadasındaki tüm kadınların sahip oldukları bilgi ve ilimlerden haberdardı ve hepsini kavramıştı. Kuran ayetlerine dayanarak Ebu Bekir ile girdiği tartışmalar, onun Kuran ayetlerine vâkıf olduğunu ortaya koymaktadır". Hz. Fatma'nın dış görünüşü, konuşması, hal ve tavırlarıyla Hz. Muhammed'e en çok benzeyen kişi olduğunu Hz. Ayşe de belirtmiş. Baba ile kızı arasındaki çok yakın ilişki, Hz. Muhammed'in bir sefere çıkarken en son, geldiğinde ise ilk önce kızını ziyaret etmesi, kızını gördüğünde ayağa kalkarak yerini ona vermesi gibi örneklerden anlaşılıyor. Ebu İlm'in kitabında yer alan yine Hz. Ayşe'ye ait şu satırlar da manidar: "Resulullah'a Fatıma'yı sanki bal şerbeti içer gibi öylesine öpmesinin sebebini sordum. Bana 'Beni miraca götürdükleri gece Cebrail beni cennetin içine götürdü ve bana bir elma verdi. Onu yedim. Ne zaman o elmayı özlesem Fatma'yı öpüp, cennetin kokusunu ondan alıyorum. O benim kalbim, ruhum ve vicdanımdır. Her kim onu üzerse beni, her kim beni üzerse Allah'ı üzmüştür".


 fatma'nın eli, fatma eli, fatmanın eli


fatmanın eli, fatma'Nın eli, fatma tılsınfatmanın eli kolye bileklik